top of page
Search

Неовлашћено објављивање и приказивање туђег списа, портрета и снимка чл. 145. КЗ

lawofficeminic

(1) Ко објави или прикаже спис, портрет, фотографију, филм или фонограм личног карактера без пристанка лица које је спис саставило или на кога се спис односи, односно без пристанка лица које је приказано на портрету, фотографији или филму или чији је глас снимљен на фонограму или без пристанка другог лица чији се пристанак по закону тражи и тиме осетно задре у лични живот тог лица, казниће се новчаном казном или затвором до две године.

(2) Ако дело из става 1. овог члана учини службено лице у вршењу службе, казниће се затвором до три године.

Радња кривичног дела састоји се у објављивању или приказивању списа, портрета, фотографије, филма или фонограм личног карактера. Под објављивањем или приказивањем подразумева се да је више лица имало могућност да се упозна са оним што се објављује или приказује. Тако, за постојање радње извршења није довољно да је спис, портрет, фотографија, филм или фонограм показан сам једном лицу. С друге стране, није неопходно да се било ко упознао са њиховом садржином. Важно је да је њихова садржина учињена доступним одређеном или неодређеном кругу лица. Објављивање или приказивање се мора вршити без пристанка овлашћеног лица. Овлашћено лице је лице које је саставило спис или на кога се спис односи, лице које је приказано на портрету, фотографији или филму, или лице чији је глас снимљен на фонограму, као и друго лице чији се пристанак у одређеном случају захтева по закону. За постојање кривичног дела неопходно је да се објављивањем или приказивањем осетно задрло у лични живот тог лица.[1]

За постојање кривичног дела неопходан је умишљај.

Тежи облик постојаће ако је дело учинило службено лице у вршењу службе (став 2.).

Кривично гоњење за дело из става 1. предузима се по приватној тужби (чл. 153. ст. 1.).

[1] З. Стојановић, Коментар кривичног законика, Службени гласник, Београд 2016, V измењено и допуњено издање стр. 503.



Неовлашћено прикупљање личних података чл. 146. КЗ

(1) Ко податке о личности који се прикупљају, обрађују и користе на основу закона неовлашћено прибави, саопшти другом или употреби у сврху за коју нису намењени, казниће се новчаном казном или затвором до једне године.

(2) Казном из става 1. овог члана казниће се и ко противно закону прикупља податке о личности грађана или тако прикупљене податке користи.

(3) Ако дело из става 1. овог члана учини службено лице у вршењу службе, казниће се затвором до три године.

Кривично дело има два основна и један тежи облик. Радња извршења првог облика јесте неовлашћено прибављање, саопштавање другом или употреба у сврху за коју нису намењени података о личности који се прикупљају, обрађују и користе на основу закона (став 1.).[1] Радња извршења другог облика састоји се у противзаконитом прикупљању података о личности или у коришћењу тако прикупљених података (став 2.).

Објект радње су лични подаци. Они представљају податке који се односе на приватност, интегритет личности, лични и породични живот и друга лична права одређеног лица.

Тежи облик постојаће ако је дело учинило службено лице у вршењу службе (став 3.).

За постојање кривичног дела неопходан је умишљај који мора обухватити и свест о томе да код облика из става 1. он неовлашћено прикупља податке, односно код облика из става 2. то чини супротно закону.

Кривично гоњење за дела из става 1. и 2. предузима се по приватној тужби (чл. 153. ст. 1.).

[1] Прикупљање личних података регулисано је Законом о заштити података о личности.

29 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


Post: Blog2_Post

©2020 by Advokatska kancelarija Minić - Law Office Minic. Proudly created with Wix.com

bottom of page