Postupajući po preporukama Zaštitnika građana u obavljanju poslova NPM-a, Prihvatilište za strance blagovremeno je počelo da obaveštava strance koji borave u Republici Srbiji o predstojećem udaljenju, kako bi imali vremena i mogućnosti da se pripreme za povratak i da o tome obaveste blisku osobu. Ministarstvo unutrašnjih poslova uvažilo je preporuku NPM-a da policijski službenici tokom transporta maloletnika koji se prinudno udaljuju ne nose vatreno oružje na vidljiv način.
NPM je obavešten da nije obezbeđena kontinuirana psiho-socijalna podrška strancima koji su u postupku prinudnog udaljenja, jer u Prihvatilištu za strance nije sistematizovano radno mesto za psihološku podršku, ali da će se prilikom davanja eventualnih predloga i sugestija u budućoj sistematizaciji radnih mesta policijskih službenika ovu preporuku imati u vidu. Takođe, policijski službenici će, imajući u vidu nedostatke u pristupu advokatima koje je NPM utvrdio, do potrebnih izmena zakona proaktivnije postupati kada je u pitanju omogućavanje pravne pomoći strancima.
U Izveštaju NPM je ukazano na određene nedostatke u postupku vraćanja koji mogu dovesti do povrede Konvencije protiv torture i drugih surovih, neljudskih ili ponižavajućih kazni i postupaka. U odgovoru stoji da je u planu da se u saradnji sa UNHCR organizuju i održe obuke za policijske službenike zaposlene po liniji stranaca na celoj teritoriji Republike Srbije vezano za sagledavanje ispunjenosti uslova za donošenje rešenja o vraćanju u svakom konkretnom slučaju, ali da zbog epidemijskih mera i situacije u vezi sa epidemijom zarazne bolesti u proteklom periodu nije bilo moguće realizovati ove aktivnosti, te da će u narednom periodu one biti jedan od prioriteta. Takođe, NPM je obavešten o koracima koji se preuzimaju u cilju obezbeđivanja prevodilaca, novčanih sredstava za izdavanje putnih listova i obezbeđivanja odgovarajuće zdravstvene zaštite.
Izvor: Sajt Zaštitnika građana
留言