top of page

Neonacistički lideri grčke Zlatne zore osuđeni su na 13 godina

lawofficeminic

Liderima nasilne krajnje desničarske grupe, uključujući bivše poslanike, nije ukazana popustljivost od strane sudija.


Sud u Atini je na kraju istorijskog saslušanja neonacističke lidere Zlatne zore osudio na 13 godina zatvora.


Neofašistička grupa zvanično je „stavljena ad acta“ pošto je tročlano sudijsko veće ukazalo malo milosti njenim osramoćenim bivšim poslanicima. Prošle nedelje sud je presudio da su poslanici Zlatne zore upravljali kriminalnom organizacijom pod maskom da su demokratski izabrana stranka.


Javni tužilac predložio je duge zatvorske kazne za 57 optuženih i osuđenih za ubistva, napad, posedovanje oružja, a u sredu je Tribunal izrekao više od 500 godina iza rešetaka.

Sud, koji je gotovo jednoglasno odbacio molbe za pomilovanje, ušao je u pauzu nakon najave kako bi razmotrio hoće li kazne biti suspendovane do žalbe.


Advokati odbrane zalagali su se tokom maratonskog pravnog postupka da se kazne smanje, navodeći dobro ponašanje svojih klijenata, častan porodični život, pa čak i ljubav prema životinjama. Prema revidiranom krivičnom zakonu Grčke, maksimalna zatvorska kazna za krivično delo vođenja kriminalne bande iznosi 15 godina.


Thanasis Kampagiannis, advokat koji je zastupao četvoricu egipatskih ribara brutalno napadnutih od pristalica Zlatne zore, rekao je da je to „presudno za zadovoljenje žrtava“ i kako će se na kraju proceniti da izricanje presude ne bi trebalo suspendovati.


Izgledi da osuđeni neonacisti hodaju slobodno dok viši sud ponovo ne razmotri slučaj izazvali bi eksplozivnu reakciju, predvođenu antifašističkim aktivistima.


Osnivač Zlatne zore, Nikolaos Michaloliakos (62), suočava se sa 13 i po godina zatvora, što je cena ne samo za rukovođenje kriminalnim aktivnostima organizacije kao njenog samoimenovanog firera, već i za pretvaranje nekadašnjeg nacističkog pokreta u političku silu čiji je modus operandi bio iskorenjivanje neprijatelja pomoću kaznenih odreda.


Njegovi ekstremistički stavovi su se formirali tokom grčkog režima 1967-74. Izrečen mu je dodatni šestomesečni zatvor zbog ilegalnog posedovanja oružja.


Ioannis Lagos, evroposlanik i nekadašnji bliski poverenik Michaloliakosa, dobio je kaznu zatvora u trajanju od 13 godina i osam meseci, zbog čega će grčke pravosudne vlasti zatražiti ukidanje njegovog političkog imuniteta.

Od svog osnivanja ranih 1980-ih do 2012. godine, jašući na talasu gneva i očaja izazvanog ekonomskim faktorima, ova organizacija je započela sedmogodišnji boravak u parlamentu. Krajnja desna grupa ciljala je na levičare, antinacionalističke „izdajnike“, komunističke sindikalne organizacije, članove LGBT zajednice, migrante i izbeglice .


Priznanje starijeg partijskog operativca Giorgosa Roupakiasa da je kobnim nožem izbo Pavlosa Fissasa, popularnog antifašističkog hip-hop umetnika, pokrenulo je pad stranke sa tadašnjom vladom koju su vodili konzervativci, konačno pokrećući točkove grčke pravde.

Roupakias je jedini član bande koji je u sredu dobio doživotnu kaznu. Tvrdio je da se oseća skrušeno zbog ubistva 34-godišnjeg Fissasa. Otac ubijenog pevača, prisustvujući saslušanju sa Fissasovom majkom Magdom, izrazio je razočaranje zbog ostalih presuda, rekavši novinarima: „Previše su blage. Nisam zadovoljan. Nadao sam da će dobiti 20 godina. „

Komunistička partija KKE u Grčkoj izjavila je da su kazne neadekvatne i pozvala vlasti da osiguraju da „nacistički zločinci“ počnu trenutno da izdržavaju kaznu.


Michaloliakos, poricalac holokausta i oštri apolog Hitlera, odlučno je odbio da prizna bilo koji zločin, uprkos inkriminišućim govorima, video zapisima i priborima Trećeg rajha pronađenim u njegovom domu. Umesto toga, on smatra da je ultranacionalistička „patriotska“ stranka bila žrtva političkog progona, progonjena zbog svoje ideologije, a ne zbog svojih postupaka.

„Osuđeni smo zbog svojih ideja“, tvitovao je prošle nedelje pre nego što je njegov nalog suspendovan. „Kada su ilegalni imigranti većina u Grčkoj, kada [vlada] preda sve Turskoj, kada milioni Grka budu nezaposleni na ulici, sećaće se Zlatne zore.“


Poslanici Zlatne zore su proglašeni krivima za širenje terora na ulicama predgrađa, koordinirajući milicije odevene u crno u svojim izbornim jedinicam. Izrečene su kazne u rasponu od pet do sedam godina.


Među poslanicima je bila i Michaloliakosova supruga Eleni Zaroulia, koja je u jednom obraćanju pred parlamentom neslavno opisala imigrante kao „neljude“.


Ilias Kasidiaris, koji se otcepio kako bi osnovao svoju krajnju desničarsku stranku otkako Zlatna zora nije izabrana za parlament sa 300 mesta prošle godine, dobio je 13 i po godina zatvorske kazne kao član užeg kruga oko Mihaloliakosa.


Bivši komandos, koji je reputaciju stekao ošamarivši komunistkinju na TV-u, uhvaćen je pred kamerama kako se otvoreno hvali da je parlamentarno predstavljanje omogućilo grupi da "iskoristi određene privilegije poput posedovanja dozvole za nošenje oružja".

Presude pečate sudbinu političke snage koja se brzo rastvorila usred prebega i frakcijskih sukoba od izbacivanja iz parlamenta.


Ali petoipogodišnje suđenje osvetlilo je izuzetnu popustljivost koju je grčka država pokazala nacističkim simpatizerima.


U zemlji koja je toliko teško stradala od okupacijskih nacističkih trupa, mnogi prihvataju da je predugo trebalo da se priznaju zločini koji su bili previše očigledni mnogo pre nego što je grčka politička klasa krenula u akciju.


Policijski izveštaj koji je procurio prošle nedelje kaže da se čak 16 krajnje desničarskih grupa borilo da popuni vakuum koji je ostavila Zlatna zora.

Izvor: The Guardian

Preveo: advokat Zoran J. Minić

8 views0 comments

Comments


bottom of page