“Kada god sudija progovori, a da to nisu hvalospevi vlasti, tog trenutka postaje nepisani dnevni red Narodne skupštine i medija. Sudija tad postaje ćutljiv, ne želi da učestvuje u vršenju svoje vlasti i rezultat svega toga je da postoji samo jedan kandidat za predsednika Vrhovnog kasacionog suda”, rekla je bivši sudija i predsednica CEPRIS-a Vida Petrović Škero za N1.
Centar za pravosudna istraživanja i druge pravne organizacije zahtevale su da se kandidat za predsednika Vrhovnog kasacionog suda izjasni o ustavnim promenama koje se tiču pravosuđa. Postavlja se pitanje zašto je to važno.
“Predmet ustavnih reformi je sudska vlast. Ako se bira predsednik Vrhovnog suda očekuje se da ima svoj stav koji mora da objasni građanima o tome za šta će se zalagati, jer sada zaista ispočetka počinje proces reformisanja pravosuđa. Građani moraju da shvate da se na taj način obezbeđuje vladavina prava, da to čini učestvovanje građana u vlasti i da je to pravo svakog od nas u ovoj državi”, objasnila je Škero.
Ona je naglasila da nije normalno da građani ne znaju ko je predsednik Vrhovnog suda i dodala da svi znaju ko je predsednik Vlade.
“Građani će često reći – nisam imao sporove, ne interesuje me sud. Sud je za sve ljude, nije sud samo za kriminalce”, istakla je Škero.
Među pitanjima koje treba postaviti kandidatu predsednika Vrhovnog kasacionog suda Škero podvlači: koji je program kandidata da građani brže regulišu svoja prava i kako će rešiti probleme nejednake sudske prakse.
Kako je došlo do toga da postoji samo jedan kandidat, Škero vidi u ogromnom pritisku na sudsku vlast, i to uglavnom – preko medija.
“Pritisak je toliki da niko ne želi da uđe u to, jer hoće normalno da spava, da radi svoj posao i normalno živi. To što se pojavio jedan kandidat za takvo mesto je posledica sveobuhvatnog funkcionisanja u državi i to ukazuje da nešto ne valja”, rekla je ona.
Ona je podsetila da u ovim trenucima kad se ustavno menja pravosudni sistem u Narodnoj skupštini predsednik odbora za pravosuđe Vladimir Đukanović i poslanici “ističu da nikako ne treba dozvoliti da sudije biraju sudije, to i dalje treba da radi Narodna skupština”.
“Nedozvoljivo je da tu vlast ima u rukama Skupština koja daje sebi pravo da van dnevnog reda komentariše sudiju i to tako što navode da se usudio da kritikuje nacrt zakona”, rekla je ona.
Ko će da kritikuje nacrt zakona, nego sudija koji će taj zakon primenjivati, pitala je Škero.
Ostaje nam da vidimo da li će i kako sadašnji kandidat, ako postane predsednik, moći slobodno da govori i da se slobodno usprotivi drugim granama vlasti kada zloupotrebljavaju sudsku vlast, ili će ćutati – što polako postaje pravilo.
Preuzeto sa sajta: https://www.cepris.org/
Comments