U četrnaestoj glavi „Krivična dela protiv sloboda i prava čoveka i građanina“, u članu 136. inkriminisano je krivično delo Iznuđivanje iskaza.
Ovo krivično delo zakonodavac je definisao na sledeći način:
(1) Službeno lice koje u vršenju službe upotrebi silu ili pretnju ili drugo nedopušteno sredstvo ili nedopušten način u nameri da iznudi iskaz ili neku drugu izjavu od okrivljenog, svedoka, veštaka ili drugog lica, kazniće se zatvorom od tri meseca do pet godina. (2) Ako je iznuđivanje iskaza ili izjave praćeno teškim nasiljem ili ako su usled iznuđenog iskaza nastupile naročito teške posledice za okrivljenog u krivičnom postupku, učinilac će se kazniti zatvorom od dve do deset godina.
Ovo krivično delo dugo postoji u našem krivičnom zakonodavstvu.
Izvršilac krivičnog dela Iznuđivanje iskaza može biti samo službeno lice, u vršenju službe.
Prema interpretativnim odredbama čl.112.st.3. Krivičnog zakonika: Službenim licem smatra se: 1) lice koje u državnom organu vrši službene dužnosti; 2) izabrano, imenovano ili postavljeno lice u državnom organu, organu lokalne samouprave ili lice koje stalno ili povremeno vrši službene dužnosti ili službene funkcije u tim organima; 3) javni beležnik, javni izvršitelj i arbitar, kao i lice u ustanovi, preduzeću ili drugom subjektu, kojem je povereno vršenje javnih ovlašćenja, koje odlučuje o pravima, obavezama ili interesima fizičkih ili pravnih lica ili o javnom interesu; 4) službenim licem smatra se i lice kojem je faktički povereno vršenje pojedinih službenih dužnosti ili poslova; 5) vojno lice.
Radnja izvšenja krivičnog dela je: upotreba sile, pretnje ili drugog nedopuštenog sredstva ili nedopušteni način prema okrivljeno,, svedoku, veštaku ili drugm licu.
Radnje se preduzimaju u nameri da se iznudi iskaz ili neka druga izjava. Ako pogledamo definiciju dela, zaključujemo da je isto dovršeno i kada nije došlo do ostvarenja cilja-iznuđivanja iskaza, već je samo upotrebljena sila, pretnja ili drugo nedopušteno sredstvo.
Dakle, preduzimanje bilo koje nedozvoljene radnje usmerene ka iznuđivanju iskaza smatra se izvršenjem krivičnog dela.
Primenom sile smatra se svaka fizička, mehanička i psihička prinuda, ali i upotreba omamljujućih sredstava ili hipnoze.Svakako, sila može biti i dozvoljena, ako su upotrebljena zakonom predviđena sredstva prinude, naravno, ne u nameri iznuđivanja iskaza.
Pretnja je stavljanje u izgled nekog zla okrivljenom ili drugim licima. Da bi bila kažnjiva, mora biti određena, izvesna, ostvariva i podobna da utiče na davanje iskaza. Kada sud ocenjuje da li su ispunjeni ovi uslovi, uvek treba ceniti karakteristike lica kome se pretnja upućuje, jer u svakom pojedinačnom slučaju je potrebno utvrditi da li je pretnja kod žrtve mogla da stvori utisak koji je izvršilac želeo. Tako je kažnjiva pretnja lišenjem slobode lica kome se preti ili njemu bliskog lica, pretnja premeštanjem u deo zatvora-pritvora u kome se nalaze izuzetno nasilni zatvorenici, pretnja smeštanjem u pritvorsku ćeliju sa takvim licima, pretnja da će se optužiti ili izložiti nasilju lica bliska licu kome se preti.
Takođe, kažnjivo je iznuđivanje iskaza upotrebom medikamenata kojima se utiče na volju, ali i davanje obećanja koja moraju biti izvodljiva. Na primer u vidu raznih pogodnosti vezane za krivični postupak, da će biti pušten na slobodu i dr. Radnja izvršenja ovog krivičnog dela može biti izvršena prema okrivljenom, svedoku, veštaku i drugim licima koja imaju svojstvo učesnika u nekom postupku, u kome daju izjavu ili iskaz.
Prema dosadašnjoj sudskoj praksi, najveća mogućnost da do iznuđivanja isaza dođe je upravo u postupcima koje vodi policija, pre svega u inicijalnom delu krivičnog postupka, u fazi podnošenja krivične prijave, kada se uzimaju izjave osumnjičenih lica, građana, očevidaca događaja, a posebno kada se iste uzimaju bez prisustva advokata. Iskaz ili izjava mogu biti, pored priznanja okrivljenog, ikaza svedoka i nalaza i mišljenja veštaka i sve druge izjave koje se daju državnim organima ili drugim organima koji vrše javna ovlašćenja.
Kako je za postojanje krivičnog dela propisana namera iznuđivanja iskaza, to se isto može izvršiti samo sa direktnim umišljajem.
Drugim stavom citiranog člana propisan je teži, kvalifikovani oblik izvršenja ovog krivičnog dela, koji nastaje ako je iznuđivanje iskaza praćeno teškim nasiljem ili ako su usled iznuđenog iskaza nastupile naročito teške posledice za okrivljenog u krivičnom postupku.
Za izvrenje je potrebno postojanje samo jedne od ovih okolnosti, a sticaj oba bi predstavljalo otežavajuću okolnost pri odmeravanju kazne. Teško nasilje će postojati ukoliko se izaziva psihička ili fizička patnja većeg inteziteta, ili ono koje se vrš sistematski i uporno. Tako će ono postojati i ako je licu nanesena teška telesna povreda ili ukoliko je došlo do očiglednih psihičkih poremećaja lica kome se preti ili njemu bliskog lica.
Teže posledice za okrivljenog u krivičnom postupku su pre svega osuđujuća presuda, izdržavanje kazne ili boravak u pritvoru u dužem vremenskom periodu i dr. U odnosu na teži oblik krivičnog dela, dovoljno je postojanje nehata, odnosno ako je bio svestan da njegovim činjenjem može nastupiti I teža posledica ali je olako držao da do nje neće doći. Naravno, moguć je i umišljaj.
U slučaju nastupanja teških telesnih povreda pri izvršenju ovog krivčnog dela, u praksi je vladajuće mišljenje da radnja izvršenja krivičnog dela iznuđivanje iskaza ne obuhvata nanošenje teških telesnih povreda, te je moguć sticaj ovog krivičnog dela i krivičnog dela Teška telesna povreda iz čl.121. KZ.
Saizvršilaštvo u izvršenju ovog krivčnog dela će postojati kada više lica sa umišljajem učestvuju u radnji izvršenja krivčnog dela.
Značajno je istaći da postoji apsolutna zabrana iznuđivanja iskaza, da takvi iskazi, kada se dokaže da su iznuđeni, ne mogu biti upotrebljeni kao dokaz u krivičnom postupku.
Ako pogledamo odluke Evropskog suda za ljudska prava, možemo zaključiti da su države dužne da istraže sve pritužbe pojedinaca koje sadrže izvestan osnov, a odnose se na mučenje Podrazumeva se da dovoljan osnov postoji ukoliko je npr. lice odvedeno u pritvor u dobrom zdravstvenom stanju, a utvrđeno je da je u trenutku izlaska iz pritvora imalo neke povrede.
Commenti