top of page

Ljudska prava i demokratija (Evropska unija)

lawofficeminic

Promovisanje i zaštita ljudskih prava U Evropskoj uniji su dva glavna smera politike i delovanja na području ljudskih prava. Jedan je zaštita temeljnih ljudskih prava za građane EU, a drugo promovisanje ljudskih prava širom sveta.


Sažeci zakonodavstva EU o ljudskim pravima


Poveljom EU o temeljnim pravima jamče se prava građana EU

Poveljom su objedinjena temeljna prava obavezujuća za institucije i tela EU-a. Povelja se primenjuje i nacionalne vlade kada sprovodi pravo EU.


Povelja EU o temeljnim pravima građana EU

Evropska unija temelji se na snažnoj predanosti promovisanju i zaštiti ljudskih prava, demokratije i vladavina prava Širom sveta. Ljudska prava imaju središnju ulogu u odnosima EU sa drugim državama i regijama. Politika EU obuhvata: promovisanje prava žene, dece, manjina i raseljenih osoba, protivljenje smrtnoj kazni, mučenju, trgovini ljudima i diskriminaciji, zaštitu građanskih, političkih, ekonomskih, socijalnih i kulturnih prava, zaštitu ljudskih prava u aktivnom partnerstvu s partnerskim zemljama, međunarodnim i regionalnim organizacijama te skupinama i udruženjima na svim nivoima društva, uključivanje klauzule o ljudskim pravima u sve sporazume o trgovini ili saradnji sa trećim zemljama.


Zaštita, prava i pravosuđe za građane EU


Građani EU uživaju mnoge slobode i zaštitu, uključujući lična, građanska, politička, svojinska i socijalna prava, zaštitu ličnih podataka, zakone protiv diskriminacije i putovanje bez provere kroz većinu država EU. Svaki građanin EU ima temeljna prava koja se zasnivaju na vrednostima jednakosti, nediskriminacije, inkluzivnosti, ljudskog dostojanstva, slobode i demokratije. Te vrednosti ojačane su i zaštićene vladavinom prava i navedene su u Ugovorima EU


Građani EU imaju pravo živeti, raditi, studirati i venčati se u drugim državama članicama EU. EU nastoji da zajemči sigurnost ličnih podataka Evropljana te ojačati njihova potrošačka prava.


Građani imaju pravnu zaštitu u svakoj državi članici EU, a prekogranični krivični progon i repatrijacija kriminalaca omogućeni su evropskim nalogom za hapšenje. Pravosudna tela sarađuju u okviru Odeljenja za evropsku pravosudnu sradnju (Eurojust) kako bi se osiguralo da se sudske odluke države članice EU priznaju i provode u drugoj državi članici.


Sažeci zakonodavstva EU o pravosuđu i unutrašnjim poslovima


Sud Evropske unije osigurava ujednačenu primenu prava EU u svim državama članicama EU i rešava pravne sporove između nacionalnih vlada i institucija EU. U određenim okolnostima i građani, društva ili organizacije mogu na Sudu EU pokrenuti postupke protiv institucija EU zbog povreda njihovih prava. EU nastoji da poboljša unutrašnju sigurnost putem saradnje na području izvršavanja zakona, upravljanja granicama, civilne zaštite i upravljanja katastrofama. Uključuje preduzimanje mera protiv organizovanog kriminala i olakšavanje međusobne saradnje nacionalne policije putem Evropske policijske kancelarije (EUROPOL). Države članice EU rade i na razvoju usklađenih imigracionih politika EU prema kojima se mogu iskoristiti mogućnosti koje pružaju zakonite migracije, istovremeno rešavajući probleme nezakonitih migracija. Radi se na povećanju bezbednosti efikasnih nadzora granica uz istovremeno olakšavanje ulaska u EU za one koji imaju pravo na to.



9 views0 comments

留言


bottom of page