top of page

Лажно представљање и самовлашће

lawofficeminic

Лажно представљање чл. 329. КЗ

(1) Ко се у намери да себи или другом прибави какву корист или да другом нанесе какву штету, лажно представља као службено или војно лице или неовлашћено носи какве знаке службеног или војног лица, казниће се новчаном казном или затвором до три године.

(2) Казном из става 1. овог члана казниће се и ко изврши какву радњу за коју је овлашћено да изврши само одређено службено или војно лице.

Кривично дело лажно представљање има два облика.

Први облик (став 1.) постојаће ако се неко у намери да себи или другом прибави какву корист или да другом нанесе какву штету, лажно представља као службено или војно лице или неовлашћено носи какве знаке службеног или војног лица.[1] Лажно представљање обухвата радње којима извршилац код другог ствара утисак да има својство службеног или војног лица, и могу се извршити или изричитом изјавом или одређеним понашањем. Неовлашћено ношење неког знака службеног или војног лица постојаће и онда када се не носи цела униформа службеног или војног лица већ и само њени поједини делови или неки знак на основу којег се може закључити о ком службеном или војном лицу се ради. Битно је да је знак видиљив за друга лица и да се код њих може створити утисак д се ради о службеном или војном лицу. За постојање свршеног кривичног дела није потребно и да је прибављена корист односно да је другом нанета каква штета. Извршилац може бити свако па и службено или војно лице које се представља за неко друго службено или друго војно лице. Кривично дело се може извршити само с умишљајем при чему је потребно постојање и намере да се себи или другом прибави каква корист или да се другом нанесе каква штета.

Други облик (став 2.) постојаће када неко изврши какву радњу за коју је овлашћено да је изврши само одређено службено или војно лице. За постојање овог облика није битно која је била намера таквог поступања, нити је потребно да се извршилац представио као лице чије ју радњу извршило. Кривично дело се може извршити само с умишљајем.

Самовлашће чл. 330. КЗ

(1) Ко самовласно прибавља неко своје право или право за које сматра да му припада, казниће се новчаном казном или затвором до једне године.

(2) Ко дело из става 1. овог члана учини за другог, казниће се казном прописаном за то дело.

(3) Ако је дело из ст. 1. и 2. учињено на штету грађана, гоњење се предузима по приватној тужби.

Кривично дело самовлашће има два облика који се међусобно разликују само по извршиоцу. Тако, први облик постојаће када неко самовласно прибавља неко своје право или право за које сматра да му припада (став 1.), а други облик када неко наведени облик не чини за себе већ за друго лице (став 2.). Радњу извршења може да представља свака делатност којом се самовласно прибавља неко своје право или право за које учинилац сматра да му припада. Да би дело било свршено није потребно да се у прибављању права и успело. Вршењем наведеног дела извршилац без правног основа остварује неко право заобилазећи надлежне државне органе чиме доводи у питање њихов ауторитет.

Кривично дело се може извршити само с умишљајем, при чему код извршиоца мора постојати и свест о томе да му припада право које прибавља (став 1.), односно да оно припада другом за кога га он прибавља (став 2.).

Лице за које се самовласно прибавља неко право може се јавити у својству саучесник у делу.

[1] Војним лицем сматра се професионални војник (професионални официр, професионални подофицир, официр по уговору, подофицир по уговору и војник по уговору), војник на одслужењу војног рока, студент војне академије, ученик војне школе, лице из резервног састава док се као војни обвезник налази на војној дужности и цивилно лице које врши одређену војну дужност (чл. 112. ст. 6 ЗКП).

2,763 views0 comments

Comments


bottom of page