Основна начела која се односе на кривичнопроцесне субјекте су начело одељености кривичнопроцесних функција и начело непоновљивости кривичнопроцесног субјекта у истој кривичној ствари (ne bis in idem).
Начело одељености кривичнопроцесних функција (начело монофункционалности) значи да је сваки кривичнопроцесни субјект носилац само једне законом одређене функције. Њиме се забрањује стицај различитих функција у рукама једног субјекта. Одступања од овог принципа су могућа само код споредних кривичнопроцесних субјеката, односно код оштећеног, оштећеног као тужиоца и приватног тужиоца који се могу испитати као сведоци.
Начело непоновљивости кривичнопроцесног субјекта у истој кривичној ствари значи да нико не може бити гоњен за кривично дело за које је одлуком суда правноснажно ослобођен или осуђен или за које је оптужба правноснажно одбијена или је поступак правноснажно обустављен. Начело има свој основ у поставци ne bis in idem, односно „не двапут о истом“, којом се забрањује покретање и вођење кривичног поступка против окривљеног за кривично дело за које је правноснажно окончан кривични поступак. Евентуални покушај покретања кривичног поступка у овом случају спречава се истицањем приговора пресуђене ствари – res iudicata. Једини изузетак од овог правила предвиђен је установом ванредних правних лекова, којом се обезбеђује правна сигурност грађанима, при чему правоснажна судска одлука не може бити измењена на штету окривљеног (чл. 4. ЗКП).
コメント